Blog

Kilka słów o wytrzymałości rowerów

Jeżdżąc po mieście na rowerze Asante, przyciąga się wzrok ludzi, zaciekawionych niecodzienną ramą z bambusa. I w tym momencie nie da się uniknąć fundamentalnego pytania – czy to na pewno wytrzyma? – I bardzo dobrze, że to pytanie pada, bo przecież wytrzymać musi.

Bezpieczeństwo użytkowników jest dla nas jeszcze ważniejsze, niż wygląd naszych rowerów. Tu nie ma miejsca na jakiekolwiek ustępstwa. Każda bambusowa rurka jest precyzyjnie dobrana pod względem średnicy oraz grubości ścianek, a wszystkie łączenia wykonywane są ręcznie z najwyższą precyzją i pokrywane dodatkowo specjalnym połączenie włókien konopnych oraz żywicy.

Patrząc na bambusową ramę Asante okiem inżyniera, dostrzegam zamknięty profil cienkościenny, odporny na skręcanie i gięcie. Może brzmieć to jak czarna magia, ale w praktyce przekłada się na świetną wytrzymałość, przy relatywnie niewielkiej wadze samej ramy.

Każdy z elementów ram Asante, wykonany jest z wysuszonych tyczek, co zapewnia najwyższą możliwą wytrzymałość, a samo drewno bambusowe posiada zaskakująco dobre parametry wytrzymałościowe. Przy gęstości na poziomie 750 kg/m3 (porównywalnej z gęstością dębu), posiada sztywność na rozciąganie dochodzącą nawet do 384 MPa i sztywność na zginanie dochodzącą do 276 MPa (porównywalne z parametrami stali konstrukcyjnej). Dwa lata temu w Amsterdamie wybudowano nawet pięciopoziomowy, bambusowy parking samochodowy. Czy jeśli taka konstrukcja wytrzymuje, można mieć jakiekolwiek wątpliwości, że rama rowerowa da radę?

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, wystarczy poddać rowery testom laboratoryjnym. A jak już testować to u najlepszych! Niezawodność jest niekwestionowaną domeną Niemców, więc nasze rowerowe ramy badane są z najwyższą dokładnością, właśnie w niemieckim laboratorium EFBE i posiadają certyfikaty ISO, potwierdzające ich jakość. Na mechanicznych stanowiskach symulowane są skrajne obciążenia, przy przejeżdżaniu dystansu 10.000 km. Pozytywne przejście badań utwierdza nas w przekonaniu, że rower nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających cyklistów.

Czemu więc bambus, przy wszystkich swoich zaletach, nie jest powszechnie używany jako materiał do produkcji rowerów? – Ze względu na czas produkcji i wymaganą technologię. Asante łączy te czynniki i przedstawia rower, który jest połączeniem siły natury oraz niezawodnej technologii.